10 sierpnia 1681 roku na szczycie Śnieżki Bernard Rosa, opat cystersów z Krzeszowa, poświęcił niewielką kaplicę.
W uroczystości wzięło udział 10 duchownych i ponad setka wiernych. Ołtarz został przewieziony z Krzeszowa.
Fundatorem obiektu był hrabia Christof Leopold von Schaffgotsch, właściciel rozległych dóbr w Karkonoszach. Było to wotum za zwrot majątku skonfiskowanego jego ojcu — Hansowi Ulrichowi. Ten stracił życie i włości w sporze z cesarzem. Synowi udało się jednak odzyskać część majątku. Kaplica miała także potwierdzać prawa rodu Schaffgotschów do Śnieżki, które kwestionował hrabia Černín, właściciel ziem w rejonie z Kowar.
Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w 1653 r., lecz w kontynuacji przeszkodzili leśnicy Černína, którzy zajęli Śnieżkę. Szlachta spierała się o ziemię przez jedenaście lat, zanim sąd przyznał ją Schaffgotschowi. Prace przy obiekcie wznowiono w 1664 roku i trwały kolejne 17 lat.
Patronem kaplicy ustanowiono św. Wawrzyńca (Laurentiusa). Ten chrześcijański męczennik w średniowieczu był uważany za patrona poszukiwaczy skarbów, górników, hutników i opiekuna ubogich. W X wieku Germanie oddawali mu cześć, ponieważ wierzyli, że zawdzięczają mu sukcesy militarne.
W 1696 roku wewnątrz wyłożono księgę wpisów dla pielgrzymów. Jeden z pierwszych należał do ciężarnej kobiety – Marii Adlerin, która szczęśliwie urodziła dziecko osiem dni później.
Kaplica na najwyższym szczycie Karkonoszy często była narażona na niszczące siły natury. W 1754 r. piorun zapalił dach. 17 lat później uderzenie błyskawicy spowodowało popękanie murów. W 1818 r. w ciągu godziny w kaplicę uderzyło aż pięć gromów.
Cystersi sprawowali opiekę nad kaplicą do 1810 r. do czasu kasacji zakonu. Wówczas kaplicę sekularyzowano. Urządzono w niej gospodę i schronisko. W 1850 r. kaplicę odnowiono i przywrócono jej charakter sakralny. Powtórnego poświęcenia dokonał wrocławski biskup Heinrich Förster.
Obecnie wnętrze kaplicy jest niedostępne. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego otwierają ją jedynie czasowo. Dzieje się tak ze względu na przypadki biwakowania w jej wnętrzu.