Hala Złotówka to pięknie położona wysokogórska łąka. Widać z niej piękną panoramę żlebów Kotła Małego Stawu. Wędrowcy mogą zajrzeć do schroniska Strzecha Akademicka. Jest w nim 140 miejsc noclegowych.

W tym rejonie przebiega wykorzystywany od stuleci szlak wiodący z Karpacza na Śnieżkę. Turyści nocowali w budach pasterskich na hali już w I połowie XVII wieku.

Obecne schronisko pochodzi z początku XX wieku. Zbudowano je w miejscu XIX-wiecznego budynku, który spłonął 1 kwietnia 1906 roku. Przyczyną pożaru był nieszczelny przewód kominowy. Ogień strawił drewniany obiekt także z powodu późnego przyjazdu staży pożarnej, która informacje o płonącym schronisku uznała początkowo za żart primaaprilisowy.

W średniowieczu na zboczach Złotówki intensywnie poszukiwano złota. Tej działalności zawdzięcza nazwę hala oraz znajdujący się poniżej Złoty Stok, oraz Złoty Potok, który przepływa przez sąsiedni Biały Jar.

Hala Złotówki niegdyś służyła także do wypasu bydła. Dawni gospodarze z uzyskanego w ten sposób mleka, wyrabiali słynne karkonoskie sery, które serwowano w miejscowych schroniskach.

Hala ma także długą historię sportową. Uprawiano tu narciarstwo i saneczkarstwo. Tutaj zaczynał swój bieg naturalny tor saneczkowy, którym rogatymi saniami można było zjechać aż do Karpacza.