Karkonoski Park Narodowy w czasie wakacji zaleca wejście na Śnieżkę szlakiem czarnym tzw. Zakosami. Droga Jubileuszowa – szlak niebieski jest rekomendowana dla ruchu w obu kierunkach.

Ograniczenia wprowadzone przez Karkonoski Park Narodowy wynikają z troski o bezpieczeństwo i dużego natężenia ruchu turystycznego. Śnieżka podczas wakacji jest jednym z najpopularniejszych celów wędrówek.

Wycieczkę na Śnieżkę najlepiej zacząć przy dolnej stacji kolei linowej “Zbyszek” przy ul. Turystycznej w Karpaczu. Kolejka linowa to nowoczesna 4-osobowa kanapa, która wwozi turystów na szczyt Kopy (1378 m n.p.m.). Wjazd trwa 8 minut. Stacja pracuje codziennie od godziny 9 do 18.
Z górnej stacji udajemy się czarnym szlakiem w kierunku Równi pod Śnieżką. Wędrówka na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę (1603 m n.p.m.) zajmuje ok. godzinę. Początkowy odcinek trasy jest wybrukowany i łatwy do pokonania. Droga została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mniej więcej w połowie drogi na Śnieżkę znajduje się malownicze, zabytkowe schronisko „Dom Śląski”. Podążając za czarnymi znakami wybieramy trudniejszy wariant podejścia tzw. “zakosami”. Jest on jednak nieco krótszy i liczy sobie ok. 800 metrów. Dłuższa i łatwiejsza trasa wiedzie Drogą Jubileuszową (znaki niebieskie). Ten odcinek ma ok. 1,6 km.