Tej zimy ośrodki narciarskie będą działały w specyficznych warunkach. Podobnie jak inne branże musimy wdrożyć nowy reżim sanitarny.
Tu znajdziecie aktualne wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla stacji narciarskich. Powstały one po ostatnich konsultacjach przedstawicieli branży narciarskiej z rządem i specjalistami GIS.
Jako odpowiedzialna branża już w połowie października przedłożyliśmy do konsultacji projekt wytycznych działania stacji narciarskich, gdzie sami nałożyliśmy ograniczenia, bazując na doświadczeniach działania baraży wiosną i latem.
Chcieliśmy z wyprzedzeniem przygotować się do zimy i zapewnić bezpieczeństwo naszym narciarzom i turystom. Ostateczny kształt wytycznych jakie w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy z Głównego Inspektora Sanitarnego zawiera dodatkowe uszczegółowienia.
Widzimy, że analogicznie do wprowadzonego reżimu dla galerii handlowych GIS wskazuje na zapewnienie odpowiedniej powierzchni ośrodka narciarskiego, która ma przypadać na jedną osobę. Jeśli chodzi o ośrodek narciarski, te ilości są znacznie większe aniżeli w galeriach, a trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o otwartej przestrzeni. Możemy uznać, że reżim na stacjach jest zdecydowanie większy niż w przestrzeniach zamkniętych.
Specyfika ośrodków odróżnia nas od pozostałych branż – to rekreacja na świeżym powietrzu. Na kolejach krzesełkowych, orczykach jeździmy na otwartej przestrzeni a kontakt jest minimalny. Już doświadczenia letnie wskazują, że zarówno pracownicy jak i klienci bardzo odpowiedzialnie i świadomie zwracają uwagę, by w kolejkach podróżować w grupie znających się osób.
Z kolei jazda gondolą w Polsce również należy do bezpiecznych, bo zgodnie z rekomendacjami rządu ryzyko zakażenia się zwiększa w momencie bliskiego kontaktu, jeśli przebywamy w powierzchni zamkniętej więcej niż 15 minut. W Polsce najdłuższy czas jazdy gondolą to 12 minut, dla przykładu: Góra Parkowa w Krynicy Zdój to 2.40 min, Jaworzyna Krynicka 7 min, gondola w Szyczyrkowski koło 5 minut, a dodatkowo pasażerowie mają zasłonięte usta i nos.
Gestorzy ośrodków będą bardzo odpowiedzialnie podchodzili do kwestii bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Już latem chociażby wprowadzali samoograniczenia przepustowości żeby nie doprowadzić do kumulowania się osób w kolejce. Należy również pamiętać, że zimowy strój narciarski czy snowbordowy już zapewnia odpowiednie przygotowani do pandemicznej rzeczywistości – maski, kaski, rękawice, a dodatkowo sprzęt narciarski, który pozwala na zachowanie odległości.
Pozostaje nam już tylko życzyć sobie dobrej pogody, aby nasze ośrodki mogły w porę naśnieżyć stoki i rozpocząć sezon już w grudniu, a być może w niektórych wypadkach z końcem listopada. Zapraszamy do uprawiana rekreacji w polskich ośrodkach i nabrania oddechu od ciężkiej ostatnio codzienności jak i wzmocnienia odporności.
Wytyczne dla funkcjonowania zorganizowanych terenów narciarskich, stacji turystyczno-narciarskich oraz kolei linowych i wyciągów narciarskich w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.
- Zwiększ odległość między pracownikami oraz wprowadź rozwiązania mające na celu odseparowanie poszczególnych zmian pracowników (o ile to możliwe).
- Podziel kompleks na strefy, tak aby pracownicy z poszczególnych stref mieli jak najmniejszy kontakt ze sobą.
- Zapewnij pracownikom środki do mycia i dezynfekcji rąk oraz powierzchni, a także środki ochrony indywidualnej oraz instrukcje dot. zasad prawidłowej higieny rąk oraz prawidłowego stosowania środków ochrony indywidualnej (maseczki, rękawiczki).
- Zapewnij kosze, do których trafiać będą zużyte materiały, oraz zadbaj o ich regularne opróżnianie.
- Ogranicz korzystanie z powierzchni wspólnych przez wielu pracowników na raz.
- Zapewnij płyny do dezynfekcji – co najmniej jeden dozownik w każdym miejscu, w którym pojawiają się klienci (kasy, wypożyczalnie, łazienki, bary, restauracje przy stokach, itp.). Zadbaj, aby dozowniki były regularnie napełniane.
- Przeprowadzaj i monitoruj codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem częstego, regularnego dezynfekowania powierzchni dotykowych (tj. m.in. terminali, klamek, blatów, włączników, poręczy, uchwytów).
- Zapewnij miejsce do izolacji osoby wykazującej objawy chorobowe przypominające objawy COVID-19.
- W miarę możliwości zapewnij bezdotykowe wejście do pomieszczeń ogólnodostępnych.