Czy wjedziemy z psem kolejką na Kopę?

Często pytacie: czy można wybrać się w Karkonosze z psem lub czy można przewozić je kolejką na Kopę? Oczywiście MOŻECIE zabrać swojego pupila w góry naszą kolejką linową. Nie jest ona specjalnie przystosowana do przewozu zwierząt, ale można wziąć psa na kolana lub jeśli jest wolne miejsce, posadzić go obok. Dobrze, aby zwierzę miało założoną w czasie jazdy obrożę lub szelki, wówczas łatwiej będzie Wam go przytrzymać. Do transportu nadają się psy małych lub średnich ras. Duże osobniki będzie trudno przewieźć bezpiecznie na kanapie kolejki. Pamiętajcie, że to na Was spoczywa troska o zwierzaki.

Za przewóz psów Karpacz Ski Arena nie pobiera dodatkowych opłat. Karkonoski Park Narodowy zezwala na spacery z psami po większości swych szlaków. Wejdziemy z nimi m.in. na Śnieżkę i na ok. 80 km innych tras na tym obszarze chronionym. Szczegółową listę szlaków udostępnionych do “psiej” turystyki znajdziecie na tej mapie. Tu zasady udostępniania parku narodowego.

Karkonosze z psem – zakazy

Karkonoski Park Narodowy zabrania wprowadzania psów na szlaki:

  • zielony z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku;
  • zielony od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie;
  • zielony od Przełęczy Karkonoskiej do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem);
  • czarny od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki;
  • czarny na Petrówce od Jagniątkowa od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie;
  • przy wodospadzie Kamieńczyka;
  • czerwony przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do schroniska Nad Łomniczką;
  • czerwony od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem;
  • żółtym od Betonowego Mostu do schroniska Nad Łomniczką;
  • niebieski od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Pamiętajcie! W polskiej części parku pies musi być prowadzony na smyczy. Kto się nie dostosuje, może mieć kłopoty ze strażą parku, która często pojawia się m.in. w rejonie Śnieżki.

Czeskie Karkonosze z psem

Bardziej liberalne przepisy, dotyczące spacerów z psami, obowiązują w czeskiej części Karkonoskiego Parku Narodowego. Czesi jedynie zalecają trzymanie psów na smyczy. Jeśli zwierzęta znajdują się w zasięgu i pod kontrolą właściciela, nie ma obowiązku jej używania. Psy w parku narodowym nie mogą biegać bez opieki, ze względu na bezpieczeństwo turystów i wymogi ochrony przyrody.