Czy wjedziemy z psem kolejką na Kopę?

Często pytacie: czy można wybrać się w Karkonosze z psem lub czy można przewozić je kolejką na Kopę? Oczywiście MOŻECIE zabrać swojego pupila w góry naszą kolejką linową. Nie jest ona specjalnie przystosowana do przewozu zwierząt, ale można wziąć psa na kolana lub jeśli jest wolne miejsce, posadzić go obok. Dobrze, by zwierze miało założoną w czasie jazdy obrożę lub szelki, wówczas łatwiej będzie Wam go przytrzymać. Do transportu nadają się psy małych lub średnich ras. Duże osobniki będzie trudno przewieźć bezpiecznie na kanapie kolejki. Pamiętajcie, że to na Was spoczywa troska o zwierzaki.

Za przewóz psów Karpacz Ski Arena nie pobiera dodatkowych opłat. Karkonoski Park Narodowy zezwala na spacery z psami po większości swych szlaków. Wejdziemy z nimi m.in. na Śnieżkę i na ok. 80 km innych tras na tym obszarze chronionym.

Karkonosze z psem – zakazy

Karkonoski Park Narodowy zabrania wprowadzania psów m.in. do wąwozu wodospadu Kamieńczyka, choć przy wodospadzie Szklarki taki zakaz nie obowiązuje. Spacerów z psami zabroniono np. na „czarnym” szlaku z Jagniątkowa na Petrovkę i na „zielonym” szlaku – „tabaczanej ścieżce” wiodącej na Skalny Stół. Wyłączony ze spacerów z psami jest również odcinek „czerwonego” szlaku z Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do schroniska pod Łabskim Szczytem. Podobnych wyjątków jest jednak niewiele. Szczegółową listę szlaków udostępnionych do “psiej” turystyki znajdziecie na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pamiętajcie! W polskiej części parku pies musi być prowadzony na smyczy. Kto się nie dostosuje, może mieć kłopoty ze strażą parku, która często pojawia się m.in. w rejonie Śnieżki.

Czeskie Karkonosze z psem

Bardziej liberalne przepisy, dotyczące spacerów z psami, obowiązują w czeskiej części Karkonoskiego Parku Narodowego. Czesi jedynie zalecają trzymanie psów na smyczy. Jeśli zwierzęta znajdują się w zasięgu i pod kontrolą właściciela, nie ma obowiązku jej używania. Psy w parku narodowym nie mogą biegać bez opieki, ze względu na bezpieczeństwo turystów i wymogi ochrony przyrody.