Co warto zobaczyć będąc w okolicach Śnieżki? Dotarcie do wszystkich atrakcyjnych miejsc ułatwi Wam kolej linowa na Kopę.

  • Słonecznik – to charakterystyczna forma skalna, składająca się z kilku spękanych granitowych ostańców górujących nad Karpaczem. W najwyższym punkcie mierzy ona 12,5 metra. Północny filar Słonecznika oglądany od wschodniej strony przypomina wykutą w skale postać ludzką. Te niezwykłe kształty to efekt długiego procesu erozyjnego. Elementy wrażliwe na działanie warunków atmosferycznych zniknęły, a pozostały te trwałe. Nazwę „Słonecznik” (Mittagstein) nadali skałom dawni mieszkańcy, znajdujących się poniżej wsi Podgórzyn, Przesieka i Borowice. Słońce w położeniu nad skałą wyznaczało im południe. Nazywano go także „Diabelskim Kamieniem” lub „Gniazdem Ducha Gór”. W latach 40. z okazji 80. urodzin słynnego pisarza, Towarzystwo Karkonoskie przemianowało Słonecznik na „Głaz Gerharta Hauptmanna” (Gerhart-Hauptmann-Stein). Po II wojnie światowej krótko nazywano go „Głazem Tetmajera”. Najłatwiej dostać się do niego korzystając najpierw z kolei linowej na Kopę, a następnie przejść grzbietem Karkonoszy trzymając się czerwonych znaków.
  • Dom Śląski – górskie schronisko w najbliższym sąsiedztwie Karpacz Ski Arena. Ten prawie stuletni, zabytkowy obiekt od górnej stacji kolei linowej na Kopę dzieli zaledwie 15 minut marszu. Schronisko Dom Śląski jest pięknie położone u podnóża Śnieżki na wysokości 1394 m n.p.m . W tym miejscu zbiegają się popularne szklaki turystyczne wiodące na najwyższy szczyt Karkonoszy. Obok znajduje się Równia pod Śnieżką z unikatowymi torfowiskami górskimi. Najłatwiej dotrzeć tu wjeżdżając koleją linową „Zbyszek na szczyt Kopy i później trzymając się czarnych znaków przespacerować się w kierunku Śnieżki.
  • Kocioł Wielkiego Stawu – znajdziemy, zmierzając w kierunku Słonecznika. Jest to kocioł polodowcowy, utworzony u podnóża Równi pod Śnieżką i Smogorni. Jego trawiasto-skaliste ściany wznoszą się na około 200 m. Kocioł przecinają liczne żleby. Jego dno wypełnia największe polodowcowe jezioro w Karkonoszach – Wielki Staw.
  • Kocioł Małego Stawu – sąsiaduje z Kotłem Wielkiego Stawu. Jego ściany są równie wysokie. Na dnie powstało jezioro Mały Staw. Znajduje się tu schronisko PTTK „Samotnia”. Najłatwiej można tu dotrzeć wjeżdżając koleją na Kopę – zejść czarnym szlakiem do Białego Jaru – przejść go szlakiem żółtym do schroniska “Strzecha Akademicka” – stąd do kotła dojdziemy trzymając się znaków niebieskich.
  • Dziki wodospad – znajduje się tuż przy dolnej stacji kolei linowej Karpacz Ski Arena. Latem – woda spływająca z kilkumetrowej kaskady tworzy tu przyjemny chłód, a zimą – skuta lodem rzeka, wygląda niesamowicie. Dziki wodospad nie jest tworem natury, gdyż powstał na rzece Łomnica w wyniku działania człowieka. Jego nazwa nawiązuje do trudnego do okiełznania charakteru rzeki. Podczas wezbrań jej wody niosą wielkie głazy, pnie powalonych drzew i tysiące ton drobniejszego materiału skalnego. Przed tym żywiołem chroni właśnie „Dziki wodospad”. Ta zapora przeciwrumoszowa powstała w latach 1910-1915.