Karpacz szlaki. Jaki kolor wybrać?
Karpacz Szlaki w Karkonoszach mają różny poziom trudności, ale wbrew powszechnie panującym opiniom, kolory oznaczeń tras nie mają z tym nic wspólnego. Nieprawdą jest, że kolorem czarnym oznacza się szlak trudny, a zieleń wskazuje na brak utrudnień podczas wędrówki. Jednak należy pamiętać, że barwa znaków pozostawionych na drzewach, skałach, budynkach i innych obiektach nie jest całkowicie przypadkowa.
Karpacz szlaki
W Karkonoszach, Karpaczu i innych polskich górach spotkacie pięć kolorów. Każdy z nich oznacza nieco odmienny charakter trasy.
- SZLAK CZERWONY jest to główny i najważniejszy szlak na danym obszarze. Zwykle jest długi. W Karkonoszach oznakowano tym kolorem Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Ma on około 440 kilometrów, a szacowany czas przejścia wynosi 130 godzin. Rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju, wiedzie na Śnieżkę i kończy w Prudniku.
- SZLAK NIEBIESKI jest drugi pod względem ważności, ale nie jest szlakiem głównym. Jego przebieg także może być długi. W Karkonoszach tą barwą jest oznakowana m.in. „Droga Jubileuszowa” wiodąca na Śnieżkę.
- SZLAK ZIELONY jest zwykle trasą wiodącą do charakterystycznych miejsc.W rejonie Karpacza jest to np. trasa zaczynająca się na ul. Strażackiej (tuż obok stacji Karpacz Ski Arena) i prowadząca do schroniska Odrodzenie.
- SZLAK ŻÓŁTY, tym kolorem oznacza się dojścia łącznikowe. Na “żółto” oznakowano np. szlak z ul. Strażackiej do Strzechy Akademickiej. Podobnie jest z łącznikiem – od granicy polsko – czeskiej do czeskiego schroniska Luční Bouda.
- SZLAK CZARNY zwykle charakteryzuje się najkrótszym dojściem. W górach zwykle oznacza to strome podejście. Tym kolorem oznakowano najkrótszą trasę, która prowadzi z Karpacza na Kopę.
W sumie szlaki w Karkonoszach mają ponad 332 km długości. W naszym kraju ich znakowaniem zajmuje się obecnie Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Ekipy „znakarzy” regularnie odświeżają kolory i uzupełniają oznaczenia, które z różnych względów znikają z tras. Jeleniogórski oddział PTTK ma pod swoją opieką 632,6 km szlaków w Karkonoszach i w górach okalających Kotlinę Jeleniogórską.
Znakowanie szlaków w Karkonoszach rozpoczęto w 1885 roku. W 1923 roku Czesi wprowadzili system oznaczeń zwany jako „nieme znaki” lub „muttichovky”. Ten typ oznakowania nadal funkcjonuje w czeskiej części Karkonoszy. Poświęciliśmy mu osobny artykuł, który możecie znaleźć tutaj.