Kocioł Łomniczki to jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach. Ten najgłębszy kocioł polodowcowy w Karkonoszach liczy sobie ok. 300 metrów głębokości. Kolej linowa na Kopę pomoże odwiedzić Wam ten niesamowity zakątek.

Kocioł Łomniczki rozległą niszą wżyna się w zbocza Równi pod Śnieżką i Śnieżki. W zachodniej części kotła spływa wartki potok, który tworzy system kaskad na rzece Łomniczka. Ma on ponad 300 metrów długości i jest najdłuższy w polskich Karkonoszach.

Znajdziemy tu liczne rzadkie i cenne gatunki roślin. Niektóre z nich to endemity występujące jedynie w Karkonoszach. Kocioł Łomniczki jest objęty ścisłą ochroną. Rezerwat przyrody powstał tu już w 1933 roku.

Szlaki

Przez Kocioł Łomniczki biegnie czerwony Główny Szlak Sudecki . Zimą odcinek przecinający kocioł ze względu na zagrożenie lawinowe jest nieczynny.

Najłatwiej odwiedzić Kocioł Łomniczki wjeżdżając koleją linową na Kopę. Następnie przejść w kierunku Równi pod Śnieżką do schroniska Dom Śląski. Z górnej stacji kolei linowej wiedzie tam czarny szlak. Za schroniskiem znajdziemy wejście na szlak czerwony, którym podążając w dół  dotrzemy do Karpacza w rejon ul. Olimpijskiej.

Podczas wędrówki miniemy m.in. symboliczny cmentarzyk “ludzi gór”. Na skałach przymocowano tablice z nazwiskami ratowników, wspinaczy i przewodników górskich. Na jednej z nich zamieszczono sentencję “martwym ku pamięci – żywym ku przestrodze”.

Schroniska

Pod koniec roku 1901 powyżej Wodospadu Łomniczki zbudowano małe schronisko “Einkehrhaus zum Lomnitzfall”. Jeszcze przed otwarciem, 3 marca 1902 roku budynek został zniszczony przez lawinę śnieżną.

Latem występują tu liczne spływy gruzowe. To zjawisko występujące się po gwałtownych opadach deszczu. Spływająca woda zmieszana z błotem i drobnym materiałem skalnym wywołuje obsuwanie się większych elementów.

Poniżej kotła znajduje się schronisko „Nad Łomniczką”. Obecnie jest ono nieczynne.