Jednokierunkowy szlak na Śnieżkę

Śnieżka jest najczęściej wybieranym celem wycieczek w Karkonoszach. Rocznie odwiedza ją pół miliona turystów, co czyni ze szczytu jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Polsce.

Według danych Karkonoskiego Parku Narodowego 400 tysięcy osób wchodzi na Śnieżkę turystycznymi szlakami od strony polskiej, pozostałe 100 tysięcy wwozi czeska kolej linowa.

Śnieżka jest szczególnie oblegana w sezonie letnim. Karkonoski Park Narodowy, by zadbać o bezpieczeństwo i wygodę turystów, podczas wakacji stara się zarządzać ruchem na szlakach. Tak będzie i w tym roku.

– Od 15 lipca do 31 sierpnia 2019 roku od Przełęczy pod Śnieżką na szlaku czerwonym (tzw. zakosy) będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Tym odcinkiem szlaku będzie można tylko podchodzić. Ruch turystyczny na Drodze Jubileuszowej (znaki niebieskie) pozostaje bez zmian. Jest możliwy w obu kierunkach – informuje Karkonoski Park Narodowy.

Śnieżka szlaki

By dojść na szczyt mamy do dyspozycji kilka szlaków turystycznych:

  • czerwony – ze schroniska Dom Śląsk poprzez drogę Przyjaźni Polsko-Czeskiej na szczyt i dalej poprzez Drogę Jubileuszową w kierunku Czarnego Grzbietu
  • czarny – z Białego Jaru poprzez górną stację kolei linowej na Kopie i dalej drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej w kierunku Śnieżki, gdzie kończy bieg
  • niebieski – od Domu Śląskiego poprzez Drogę Jubileuszową i dalej w kierunku Czarnego Grzbietu (szlak omija szczyt Śnieżki)
  • żółty – poprowadzony po czeskiej stronie od schroniska Růžohorky i dalej południowym stokiem Śnieżki na sam jej szczyt.

By ułatwić sobie wędrówkę warto skorzystać z kolei linowej, która z Karpacza wwozi turystów na Kopę. Stamtąd na szczyt Śnieżki maszeruje się ok. 1,5 godziny.

Dyski i inne budowle

Na Śnieżce znajduje się sporo obiektów turystycznych. Najbardziej charakterystyczny jest budynek Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Otwarto go w 1974 r. Ma on niezwykły kształt nakładających się dysków.

Najstarszą budowlą na Śnieżce jest kaplica św. Wawrzyńca z 1665 r. Ma rotundowy kształt na planie koła o średnicy 7 m.

Po stronie sąsiadów znajdziemy budynek czeskiej poczty. Ten obiekt przypominający wagon powstał w 2008 r. w miejscu rozebranego schroniska. Niedaleko znajduje się górna stacja czeskiej kolejki gondolowej. Oddano ją do użytku w 2014 r. Powstała w miejscu dawnego wyciągu krzesełkowego.