Budynek Czeskiej Poczty na Śnieżce to najwyższy położony obiekt budowlany w Czechach.

Poczta na Śnieżce jest otwarta codziennie od godziny 9 do 16. Z najwyższego szczytu Karkonoszy można wysłać list lub widokówkę. Sklepik ma też w ofercie oryginalne pocztówki i wiele pamiątek. W niewielkim barze można się posilić i coś wypić. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy. Ustawiono też na nim automatyczną stację meteorologiczną.

Obecny budynek poczty powstał na Śnieżce w 2008 roku. Zbudowano go z drewna i szkła w miejscu dawnego czeskiego schroniska. Obiekt został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną „Hoffman i Rajniš”. Podczas prac powstało dziesięć propozycji projektowych. Każda z nich została nazwana żeńskim imieniem. Ostatecznie wybrano do realizacji wariant o nazwie „Anežka”.

Historia poczty na Śnieżce

Wysyłanie widokówek ze szczytu ma dłuższą historię. Pierwszy kiosk, w którym sprzedawano kartki pocztowe i pamiątki powstał w 1936 roku. Ten niewielki biznes należał do Wenzela Tippelta. Potocznie nazywano go „Piernikową Chatką”, prawdopodobnie ze względu na liczne malowane dekoracje i rzeźbienia pokrywające ściany. W latach 70. XX w. kiosk został opuszczony i stopniowo niszczał. W latach 90. Jaroslava Skrbková z Pecu pod Śnieżką wznowiła w nim działalność. Ostatecznie stary kiosk został rozebrany w 2009 roku.

Bieg Śnieżka Sherpa Cup

Gospodarze Czeskiej Poczty od kilku lat organizują zawody Sněžka Sherpa Cup. Podczas biegu z Pecu pod Śnieżką na szczyt zawodnicy dźwigają na plecach ładunki ważące 40 kg. Trasa liczy 6,4 km i 754 m przewyższenia. Najszybsi pokonują ją w 1 godzinę i 15 minut. Zawody wymyślono, by nawiązać do tradycji wnoszenia towarów na szczyt Śnieżki. Zajęciem tym w XIX i XX w. zawodowo trudnili się mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Wyścig ma warianty: zimowy i letni. Zwykle odbywa się w styczniu lub lutym oraz w drugiej połowie czerwca. Od 2014 roku zawody Sněžka Sherpa Cup odbywają się też w klasie „extremum”. W tej kategorii ładunek waży 60 kg.