Dyski na Śnieżce znów będą otwarte

Dyski na Śnieżce mają zostać odrestaurowane – poinformował ostatnio właściciel obserwatorium, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od czterech lat Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne jest niedostępne dla turystów. Nie działa restauracja i toalety, które znajdowały się w najniższym dysku budynku. Aby coś zjeść lub skorzystać z WC, turyści muszą przejść na czeską stronę Śnieżki. O konieczności remontu turystycznej części obiektu mówi się od lat. Miejmy nadzieję, że teraz nie skończy się jedynie na deklaracjach.

– Ostatnie lata zaniedbań odcisnęły swoje piętno. Przystąpiono zatem do szybkich działań przywrócenia obiektu do funkcjonowania. Rozpoczęto prace przygotowawcze – wyczyszczono obiekt ze zbędnych rzeczy, które wywieziono ciężarówkami, zabezpieczono nieszczelności i rozstawiono urządzenia zabezpieczające najbardziej newralgiczne miejsca obiektu przed wilgocią. W IV kwartale br. poczynione zostaną kroki uruchamiające proces projektowy. Następnym etapem będzie wyłonienie wykonawcy projektu – informuje IMGW.

Zakres prac na Śnieżce

Planowany jest remont dolnego dysku. Jego stalowa konstrukcja zostanie oczyszczona i wzmocniona. Ponadto trzeba wykonać wentylację, izolację termiczną, ułożyć nową instalację elektryczną oraz sanitarną.

Rury doprowadzające na szczyt wodę też nadają się do wymiany. Ta instalacja jest w stanie agonalnym i awarie są częste. Przy tej okazji należy doprowadzić nowy kabel energetyczny i sprowadzić ze Śnieżki ścieki. Bo teraz nieczystości są rozsączane na zboczu, co w Karkonoskim Parku Narodowym nie powinno się zdarzać.

– Plany mamy ambitne i chcemy je szybko zrealizować. Dużo mówiło się na temat Śnieżki, ale teraz postawiliśmy jasny cel – ma ona być wizytówką instytutu oraz być miejscem, gdzie turyści będą mogli odpocząć, skorzystać z udogodnień oraz poznać historię IMGW – mówi  Przemysław Ligenza, dyrektor IMGW.

Śnieżka jest jednym z dwóch w Polsce (obok Kasprowego Wierchu) obserwatoriów włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich.

10 lat temu, w marcu 2009 r., w budynku obserwatorium na Śnieżce doszło do katastrofy budowlanej. Pod naporem wiatru i śniegu złamała się konstrukcja górnego dysku. Właściciel szybko przystąpił do odbudowy. Aby zmniejszyć ryzyko ponownej katastrofy, znacznie wzmocniono konstrukcję. IMGW w kolejnych latach odnowiło środkowy dysk. Na remont czeka jeszcze ten położony najniżej. IMGW zapewnia, że pod koniec października ma być gotowe do zlecenia projektu.