Od soboty, 11 lipca Karkonoski Park Narodowy wprowadza jednokierunkowy ruch na czarnym szlaku wiodącym na Śnieżkę. Ta zmiana w organizacyjna będzie obowiązywała do końca sierpnia.

Ruch jednokierunkowy obowiązuje do końca wakacji na szlaku czarnym, czyli tzw. “zakosach”. Można nim jedynie wchodzić na szczyt. Na Drodze Jubileuszowej (znaki niebieskie) nadal można wędrować w obu kierunkach. Ograniczenia wprowadzone przez Karkonoski Park Narodowy wynikają z troski o bezpieczeństwo i dużego natężenia ruchu turystycznego.

Śnieżka podczas wakacji jest jednym z najpopularniejszych celów wędrówek. Jak informują przyrodnicy od początku lipca na najwyższy szczyt Karkonoszy wchodziło dziennie średnio 3 tys. osób. W weekendowe dni ta liczba wzrastała do blisko 4 tys. “Zakosy” na Śnieżkę są szlakiem kamienistym, wąskim i dość stromym.

Wycieczka na Śnieżkę

Wycieczkę na Śnieżkę najlepiej zacząć przy dolnej stacji kolei linowej “Zbyszek” przy ul. Turystycznej w Karpaczu. Kolejka linowa to nowoczesna 4-osobowa kanapa, która wwozi turystów na szczyt Kopy (1378 m n.p.m.). Więcej o historii wyciągu przeczytasz tutaj. Wjazd trwa 8 minut. Stacja pracuje codziennie od godziny 9 do 18.

Z górnej stacji udajemy się czarnym szlakiem w kierunku Równi pod Śnieżką. Wędrówka na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę (1603 m n.p.m.) zajmuje ok. godzinę. Początkowy odcinek trasy jest wybrukowany i łatwy do pokonania. Droga została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mniej więcej w połowie drogi na Śnieżkę znajduje się malownicze, zabytkowe schronisko „Dom Śląski”.

Podążając za czarnymi znakami wybieramy trudniejszy wariant podejścia tzw. “zakosami”. Jest on jednak nieco krótszy i liczy sobie ok. 800 metrów. Dłuższa i łatwiejsza trasa wiedzie Drogą Jubileuszową (znaki niebieskie). Ten odcinek ma ok. 1,6 km.