Szlaki na Śnieżkę – wycieczka

Szlaki na Śnieżkę z Karpacza. Wycieczkę najprościej zacząć przy parkingu na ul. Olimpijskiej. Jest tu sporo miejsc do pozostawienia samochodu na jednym z wielu (płatnych) parkingów. Następnie kierujemy się do dolnej stacji kolei linowej „Zbyszek” przy ul. Turystycznej, która znajduje się ok. 150 metrów powyżej ul. Olimpijskiej.

Kolejka linowa to nowoczesna 4-osobowa kanapa, która wwozi turystów na szczyt Kopy (1378 m n.p.m.). Więcej o historii wyciągu przeczytasz tutaj. Wjazd trwa 8 minut. Przy dobrej widoczności z krzesełek kolejki roztacza się piękny widok na Karkonosze i panoramę Kotliny Jeleniogórskiej.

Szlaki na Śnieżkę

Z górnej stacji udajemy się czarnym szlakiem w kierunku Równi pod Śnieżką. To rozległy płaskowyż o powierzchni ok. 9 km². Jest to teren ścisłego rezerwatu, ponieważ zachowało się tu wiele cennych gatunków roślin. Znaczne połacie porasta m.in. kosodrzewina. Sporą część Równi pod Śnieżką zajmują górskie torfowiska. Ponieważ teren jest podmokły, swe źródła mają tu rzeki: Biała Łaba, Upa, Łomnica i Łomniczka.

Wędrówka na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę (1603 m n.p.m.) zajmuje ok. godziny. Początkowy odcinek trasy jest wybrukowany i łatwy do pokonania. Droga została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mniej więcej w połowie drogi na Śnieżkę znajduje się malownicze, zabytkowe schronisko „Dom Śląski”. Tu możemy odetchnąć, gdyż dalsza część szlaku będzie nieco bardziej stroma.

Podążając za czarnymi znakami wybieramy trudniejszy wariant podejścia tzw. „zakosami”. Jest on jednak nieco krótszy i liczy sobie ok. 800 metrów. Dłuższa i łatwiejsza trasa wiedzie Drogą Jubileuszową (znaki niebieskie). Ten odcinek ma ok. 1,6 km. W okresie zimowym Droga Jubileuszowa jest zamknięta, ponieważ na tym terenie mogą występować lawiny.

Pieszo na Śnieżkę

Zdobycie Śnieżki jest też możliwe wyłącznie piechotą. Przy dolnej stacji kolei linowej „Zbyszek” należy wejść na czarny szlak. Po drodze mijamy Biały Jar i dalej, trzymając się czarnych znaków dochodzimy na szczyt Kopy. Spod górnej stacji kolei linowej kontynuujemy wycieczkę, korzystając z opisu zamieszczonego powyżej.

Na Śnieżkę można również wejść korzystając z żółtego szlaku, który biegnie ul. Strażacką w Karpaczu. Po drodze mijamy schronisko Strzecha Akademicka. Tam drogi rozwidlają się. Możemy wybrać wariant przejścia żółtym szlakiem przez Biały Jar (zimą zamknięty) lub kontynuować marsz na najwyższy szczyt Karkonoszy szlakiem niebieskim.

Przy ul. Strażackiej znajduje się wlot na szlak zielony, który także prowadzi na Śnieżkę. Po drodze mijamy Starą Polanę (niegdyś stało tu schronisko im. Bronka Czecha) i zmieniamy kolor szlaku na niebieski. To ul. Na Śnieżkę, która prowadzi do pięknie położonego schroniska Samotnia. Później kierujemy się w stronę schroniska Strzecha Akademicka i dalej niebieskim szklakiem wchodzimy na szczyt Śnieżki.

Na Śnieżkę wejdziemy też szlakiem czerwonym przez Kocioł Łomniczki. Jest on zamknięty zimą z uwagi na zagrożenie lawinowe. Po drodze mijamy schronisko Nad Łomniczką i schronisko Dom Śląski.