10 niezwykłych informacji o Śnieżce, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia.

1

Śnieżka w najwyższym punkcie mierzy 1603 metry, 29 centymetrów i 6 milimetrów. Miejsce to znajduje się na polskiej części wierzchołka, około 3,5 m od granicy tuż obok kaplicy Świętego Wawrzyńca. Najwyższej położony punkt po czeskiej stronie szczytu jest o 10 centymetrów niższy. W XVI w. jeleniogórski humanista Krzysztof Schilling wyliczył, że Śnieżka ma aż 5500 m wysokości! Ten całkowicie fałszywy pomiar obowiązywał przez ponad 200 lat. Więcej na ten temat – tutaj.

2

Klimat Śnieżki przypomina warunki panujące w rejonie koła podbiegunowego. Średnia roczna temperatura wynosi zaledwie 0,4 °C.  Przez 1/3 roku średnia dobowa wynosi tu poniżej -5 °C. Śnieg leży na Śnieżce od października do maja. Specyficzny klimat sprawił, że w czasie II wojny światowej szkolono w tym rejonie żołnierzy Luftwaffe i Wermachtu, którzy mieli zostać wysłani do walki na dalekiej północy.

3

Huraganowe wiatry to cecha charakterystyczna dla szczytu Śnieżki. Średnio takie warunki można spotkać tu przez 206 dni w roku. Rekordowe podmuchy dochodziły do 288 km/h! Więcej na ten temat – tutaj.

4

Surowość aury na Śnieżce sprawia, że piętro roślinności alpejskiej zaczyna się tu dużo niżej niż w innych górach. Roślinność charakterystyczna dla piętra alpejskiego zajmuje obszary między 1450 a 1603 m n.p.m. W Tatrach piętro alpejskie znajduje się na wysokości 1800-2300 m n.p.m.

5

Pierwsze systematyczne obserwacje meteorologiczne zaczęto prowadzić na Śnieżce w 1880 roku. W 1900 roku wybudowano obserwatorium. Budowa była niezwykle kosztowna, bo wszystkie materiały wnosili na plecach tragarze lub transportowano je konno. Dopiero w 1905 roku powstała pierwsza droga prowadząca na szczyt. Dziś na Śnieżce znajduje się jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych. Drugie zlokalizowano na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

6

Śnieżka jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Wpływy lokalne na klimat są tu zminimalizowane niemal do zera. Na podstawie wieloletnich pomiarów (od 1880 roku) można stwierdzić, że w tym czasie wzrost średniej temperatury na Śnieżce przekroczył 1°C.

7

Najwyżej położony urząd pocztowy w Republice Czeskiej znajduje się na szczycie Śnieżki.

8

Listonosz Robert Fleiß przez 37 lat codziennie znosił pocztę ze Śnieżki. W czasie swej wieloletniej służby przeszedł trasę równą trzykrotnemu okrążeniu Ziemi, a przesyłki pocztowe, które przeniósł, wypełniłyby 300 wagonów towarowych! Więcej na ten temat – tutaj.

9

Mgła na szczycie Śnieżki utrzymuje się przez ponad 300 dni w roku. Dzięki temu można tu często zaobserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska, takie jak: widmo Brockenu i glorię. Inną ciekawostką, którą można tu zobaczyć są ognie św. Elma – małe, ciche wyładowania elektryczne na różnych powierzchniach, a szczególnie krawędziach przedmiotów, mające miejsce w czasie pogody zapowiadającej burzę.

10

Śnieżka z wyglądu przypomina wulkan, ale nigdy nim nie była.  Jest zbudowana z granitu, który wypiętrzył się w tym samym czasie, w którym zderzające się płyty tektoniczne wypchnęły w górę Alpy. Szczyt tworzą też hornfelsy, czyli skały metamorficzne.